SQLچیست؟

SQLچیست؟

SQL مخففStructured Query Language می باشد که یعنی زبانی که با استفاده از آن می توانید درخواست های سازمان دهی شده ارسال کنید.

SQL را معمولا شبیه سازی میکنند به یک اکسل یا شیت یا محیطی که در آن سطر و ستون و فیلدو table داریم که همان چهار چیزی است که یک دیتا بیس به شما ارائه می دهد.

دلیل استفاده از SQL این است که می توانید از سیستم crud استفاده می کنید به عبارتی میتوانید اعمالی از قبیل create , read,update,delete را روی دیتا انجام دهید و به طور کلی SQL برای نگهداری دیتا به صورت کاملا منظم و سازمان یافته استفاده می شود.

SQL Query

زمانی که ما قصد داریم که crud انجام میدهیم باید یک درخواست ارسال بکنیم تا یکی از فرایند های crud را روی دیتای موردنظر انجام شود که به این sql Query گفته می شود و به عبارتی یک زبان صحبت با دیتا بیس سازمان دهی شده است.

relational database management system

درواقع دو مدل دیتا بیس وجود دارد یکیdbms و دیگری rdbms که تفاوت این دو این است که زمانی که relational باشد یعنی می توان بین table ها رابطه ایجاد کرد ولی زمانی که relational نباشد نمی توان بین دیتابیس ها ارتباط ایجاد کردو صرفا برای ذخیره سازی می باشد.

mysql و ماریا دیتابیس یا مونگو دیتابیس و … همه این ها نرم افزارSQL هستند.که از بین این موارد مونگو دیتابیس relational نیست اما بقیه relational هستند.

ماریا دیتابیس درواقع فورک یا نسخه بهبود یافته و به روز تر mysql می باشد و بسیار به هم شباهت دارند و تنها تفاوت آنها در برخی Query ها می باشد.

SQL server و SQL client

درواقع یک پکیجی که به شما خدمات ارائه می دهد همان سرور و پکیجی که خدمات میگیرد کلاینت می باشد و برای برقراری ارتباط با sql server و کار با آن کلاینت آن به وجود می آید که البته آن هم به دو دسته تقسیم میشود که گرافیکی تحت وب یا ویندوز و… و دیگری خط فرمان میباشد.

برای مثال phpmyadmin یک محیط گرافیکی تحت وب می باشدکه میتوان در آن لاگین کرد و با دیتا بیس کار کرد که البته در محیط های production معمولا استفاده نمیشود.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید