VoIP چیست؟

VoIP  چیست؟

VoIP (ویپ) مخفف شده Voice over Internet Protocol به معنی صدا بر بستر اینترنت است.برنامه هایی مثل whatsapp، facetime،telegram و … بر بستر VoIP تماس های خود را انتقال میدهند.

اکثر سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ فقط از VoIP برای کارکنان خود استفاده می‌کنند، پس یک موقعیت شغلی و درآمدی خوب برای علاقه مندان به این حوزه پیش آمده است.

در ابتدا به بررسی یک سیستم قدیمی‌تر به اسم سانترال میپردازیم و سپس بررسی VoIP و در انتها تفاوت‌ها و مزیت‌های هر دو رابررسی می‌کنیم.


سانترال به یک سیستم تلفن اختصاصی در یک سازمان یا شرکت اطلاق می‌شود. این سیستم‌ها به منظور مدیریت تماس‌های تلفنی داخلی و خارجی در یک سازمان استفاده می‌شوند. عمدتاً وظایف اصلی یک سانترال عبارتند از:

توزیع تماس‌ها

انتقال تماس

تماس‌های داخلی رایگان

مدیریت تماس‌ها

شرکت هایی که به ما تلفن هایی که امکان وصل شدن به خطوط ویپ را ارائه میدهند عمدتا مخابرات, شرکت های ISP و internet provider ها می باشند که با سرخط 9 شروع میشود.

sip یک پروتکل شبیه به ایوان است که یک سری مودم هست که در سمت مشتری و دیگری در سمت مخابرات و در سرور ویپ تعریف میکنیم که sip تقریبا شبیه به ایوان است اما فقط در تکنولوژی زیرساختی متفاوتی دارد.

sip بر اساس چنل یا کانال می باشد که تعداد افرادی است که میتوانند همزمان به آن زنگ بزنند که استاندارد آن 32 تایی میباشد.

برای راه اندازی یک بستر داخلی sip از راه حل های متفاوت commercial و open source وجود دارد . یکی از این سولوشن های opensource یک نرم افزار هست به اسم free switch و …

bigbluebutton چند نرم افزار اوپن سورس را به هم وصل کرده و یک بستر راه اندازی جلسات به شما می دهدکه برای ارتباط صدا و تصویر از free switch استفاده کرده است.

Asterisk یک پکیج لینوکسی است که شما می توانیدبا دستور yum/apt ان را نصب بکنیدلازم بذکر است که اگر میخواهید Asterisk خام را نصب بکنید آن را ب صورت دستی کامپایل بکنید.همچنین به جای نصب لینوکس و بعد نصب این نرم افزار و بعد نصب یک GUI می توانید از نسخه ایزابل Asterisk استفاده کنید که این سه تا را در قالب یک فایل iso به شما می دهد.

برای نصب Asterisk به صورت دستی یک سری dependency وجود دارد که باید اول آنها را نصب کنید و سپس پکیج Asterisk را نصب میکنید.

نکته جالب توجه آن است که در گذشته Asterisk از یک پروتکل به نام یکس استفاده میکرد که البته مدت طولانی است که منسوخ شده و اکنون از پروتکل sip استفاده میکند.یعنی به عبارتی میتوان یک داخلی ساخت در بسترIAX یکی sip و یکی pjsip .در پروتکل sip و pjsip ما نه تنها امکان تماس دارد بلکه امکان پیام نیز دارد.

به هر داخلی در Asterisk اکستنشن گفته میشود. به عبارتی ما در Asterisk چیزی داریم یک فایل هست به اسم extensions.conf که dialplan ها در ان قرار گرفته اند که هرکدام معانی متفاوتی دارد .در واقع dialplan به اتفاقاتی گفته میشود که در طی یک تماس رخ داده مشیود و همه آنها با extension ها نوشته میشود.

در ویپ ما یک پروتکل داریم به نام webRTC که یعنی صدا بر بستر browserکه بایدبرای داشتن آن webRTCرا فعال کنیم که یکی از راه های فعال سازی آن این است که وارد httpt.conf شویم و به آن مشخصات بدهیم

در واقع ما وقتی در Asterisk داخلی می سازیم به ما ip, port,password , user به ما میدهد.همچنین یک Asterisk CLI وجود دارد که یک محیط command-line دارد که با Asterisk-r میتوانید وارد آن شوید و داخلی ها و بستر های آن را مشاهده کنید.که درآن منظور از registery نیز داخلی هایست که روی نرم افزار ما register کرده اند.

Asterisk هم TCP و UDP و TLS و WSS ساپورت میکندکه در فایل Sip.conf و pjsip.conf قابل تنظیم میباشد.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید