ساخت bridge در proxmox

ساخت bridge در proxmox

در این مقاله به ساخت و بررسی bridge و network در proxmox می پردازیم و کارت شبکه ماشین مجازی را ip public تغییر می دهیم .

با ورود به قسمت pve دیتاسنتر ( مربوط به هر نود ) و در بخش network می بینیم که bridge مربوطه از eno1( به طور مثال در pve1) استفاده کرده است.

اما باید بدانید که  در  network  لینوکس از  network  script که CentOS 7 و ubuntu 18 و قبل آن استفاده میکرد , از Netplan می توان  استفاده کرد که از ubuntu18 به بعد از آن استفاده میکند و همچنین از network manager و دستورات  iplink لینوکس و از پکیج brctl  نیز می تواند استفاده کند و در واقع زمانی که شما قصد دارید در لینوکس  شبکه ای ایجاد بکنید  میتوانید از هرکدام از پکیج ها و سرویس های بالا بسته به نیاز استفاده کنید اما به این شرط که تنها از یکی از آنها استفاده کنید و برای فهم اینکه host ما  از چه پکیج   network استفاده می کند در ترمینال  و نود مربوطه  در proxmox دستور زیر را اجرا میکنیم .

systemctl  status  networking

در واقع در  ساخت  bridge میتوانیم از همان تنظیمات  پکیج network که مورد استفاده هست کمک بگیرید و یا از brctl  استفاده کنید که یک پکیج bridge در  network می باشد که هم برای مونیتور و چک کردن شبکه bridge استفاده میشود و هم کاربرد دیگر آن ساختن  bridge می باشد.

proxmox بطور پیش فرض brtcl  را نصب میکند و با دستور زیر میتوانیم bridge name  ها را مشاهده کنیم ( که با vmbr شروع میشود ).

brtcl  show

وقتی شما با هر پکیج و ابزاری bridge را می سازید یعنی در واقع یک network میسازید و به آن یک ip می دهید  و یک interface به عنوان master به آن bridge اختصاص می دهید  دقیقا مثل یک پلی است که پنج حلقه دارد که یکی از حلقه ها خود network مربوط به   bridge  می باشد یکی دیگر از حلقه ها کارت شبکه است و هر ماشینی که می سازید در این حلقه ها قرار میگیرد و بخشی از این  bridge  می شود که البته proxmox این کارها را به طور گرافیکی  و در background انجام میدهد.

چون که کارت شبکه public را به eno2 زدیم, حال میخواهیم یک bridge بسازیم به اسم vmbr1 که eno2 به عنوان interface  با subnet public باشد و برای اینکار در محیط گرافیکی proxmox  و قسمت  network   در بخش create باید linux bridge را انتخاب کرده و مرحله ساخت bridge را آغاز میکنیم ip مورد نظر را وارد کرده و در قسمت port نیز eno2  را وارد میکنیم چون bridge port  نام کارت شبکه ای است که قرار است master این bridge  باشد و نکته مهم در این بخش این است که به آن gateway نمی دهیم چون درproxmox بیشتر از یک gateway نمیتوان داشت و نهایتا create میکنیم (همچنین این کار را باید برای همه نود های موجود در دیتا سنتر proxmox انجام دهیم )

پس از این مرحله دو انتخاب داریم یکی اینکه می توانیم reboot کنیم و دیگر اینکه میتوانیم apply configuration کنیم و بعد از آن done می شود و به لیست bridge ها در بخش network اضافه میشود و همچنین اگر در سرور دوباره دستور brtcl  show را بزنیم می بینیم که به خروجی دستور در ترمینال اضافه شده است.

برای اینکه بفهمیم network که ساختیم به درستی کار می کند وارد ماشین مجازی که ساختیم می شویم در قسمت hardware و در تنظیمات network ادیت میکنیم وvmbr قبلی را به جدید تغییر میدهیم سپس ماشین مجازی را روشن میکنیم و ping سروررا میگیریم.

در محیط گرافیکی proxmox یکبار ماشین مجازی را روی vmbr0 برای تست شبکه local و یکبار روی bridge که ساختیم برای تست شبکه public انجام میدهیم .
برای تغییر bridge محلی به bridge public در ابتدا با ip a آی پی ماشین مجازی را پیدا کرده و در سرور با آن ip پینگ میگیریم و پس از اینکه ping گرفتیم ssh میزنیم به سرور و وارد ماشین می شویم .

ping  [ipaddress]
 ssh [username]@[host_ip_address]

و ssh میزنیم به هر نود (pve) و با دستور brtcl show که در بالا گفته شده لیست bridge name ها را میبینم .

برای پاک کردن یک ماشین در قسمت more روی remove کلیک میکنیم و با وارد کردن id ماشین مورد نظر و انتخاب حذف دیسک و… ماشین را remove میکنیم .

لینک ویدیو یوتوب این مقاله:

لینک چنل یوتوب:

https://www.youtube.com/@linuxacademyir

اینستاگرام:

https://www.instagram.com/linuxacademy.ir

لینکدین:

https://www.linkedin.com/in/taleghanipv

تلگرام:

https://t.me/linuxacademy_ir

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید