مجازی سازی چیست؟

مجازی سازی چیست؟

مجازی سازی فرآیندی است که امکان استفاده کارآمدتر از سخت افزار فیزیکی کامپیوتر را فراهم می کند و پایه و اساس محاسبات ابری است.

اجزای مجازی سازی چیست؟

مجازی سازی سه عنصر اصلی دارد: computer, storage, network.چرا که در مجازی سازی ما در تلاشیم تا این سه  عنصر اصلی را بین کاربران به اشتراک بگذاریم.

هایپروایزر چیست؟

 به نرم‌افزاری که قابلیت ایجاد  ماشین‌های مجازی   را به ما می‌دهد هایپروایزر گفته می‌شود.

انواع هایپروایزر:

 هایپروایزرها به طور کلی به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند  هایپروایزر نوع ۱ و هایپروایزر نوع ۲

 زمانی که شما هایپروایزر را مستقیماً روی  سخت افزار نصب کنید  به آن هایپروایزر نوع ۱ و زمانی که هایپروایزر را روی یک سیستم عامل نصب  کنید  نوع ۲ گفته می‌شود.

 به عنوان مثال proxmox  و یا VMware  هایپروایزر نوع ۱ می‌باشد. چرا که شما آنها را مستقیماً روی  سخت‌افزار  نصب می‌کنید.   و virtualbox    هایپروایزر  نوع  ۲ می‌باشد  چرا که شما  آن را روی سیستم عامل خود یعنی  ویندوز صب می‌کنید.  به دیاگرام زیر دقت کنید تا درک بهتری از انواع هایپروایزر پیدا کنید.

همانطور که مشخص است در هایپروایزر نوع ۱  سیستم عاملی به صورت مجزا وجود ندارد.

Nested Virtualizaion چیست؟

  به طور ساده  به مجازی‌سازی در مجازی‌سازی گفته می‌شود  به این معنا که شما در یک ماشین مجازی امکان ایجاد اشین مجازی دیگری فراهم می‌کنید.

به نمودار زیر دقت کنید  همانطور که مشخص است ما در یک ماشین مجازی، ماشین مجازی دیگری  نصب کرده‌ایم

KVM و یا XEN  چیست  و چه تفاوتی با هم دارند؟

در دنیای  لینوکس   این دو به شما امکان ازی‌سازی می‌دهد  به این منظور که قابلیت اشتراک  منابع را به ما می‌دهند اما استفاده آنها به تنهایی امکان پذیر نیست,  چرا که برای ایجاد یک زیرساخت جازی‌سازی  نیاز به ابزارهای دیگری  مثل مدیریت   ماشین‌های مجازی و یا  ایمیج‌ها نیاز است.

Disk Image  چیست ؟

زمانی که شما یک ماشین مجازی ایجاد می‌کنید  حافظه ماشین شما  به صورت یک فایل  روی هایپروایزر شما ذخیره می‌شود  که به   آن Disk Image   گفته می‌شود.

انواع Disk Image  چیست ؟

  همانطور که  عکس‌ها با فرمت‌های مختلفی وجود دارند disk image  ها هم با فرمت‌های مختلفی وجود دارند ه در زیر به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

RawThis is an unstructured disk image format .img
qcow2A disk format supported by the QEMU emulator
ISOIs an exact copy of an entire optical disk such as a CD, DVD
VDIOracle’s Default Disk Format Used by Virtual Box
VHDThe Virtual Disk Format Used by Microsoft
VHDXVHD has been superseded by the VHDX format
VMDKVMWare’s Virtual Disk File Format
DMGApple’s Disk image
AKIAn Amazon kernel image
ARIAn Amazon ramdisk image
AMIAmazon machine image

هایپر وایزرهای موجود  فرمت‌های مختلفی برای DIsk Image  ها در نظر  گرفتند  اما جالب است بدانید که اکثر آنها به یکدیگر قابل تبدیل هستند.

ProxmoX  و XCP-ngچیست  ؟

استفاده از KVM  و یا XEN  به تنهایی امکان پذیر نیست چرا که نیاز به ابزارهای دیگری رای مدیریت ماشین‌های مجازی وجود دارد.  و برای  داشتن یک مجازی‌ساز کامل باید ابزارهای مختلفی نصب و تنظیم کرد.  به همین خاطر  راهکارهایی مثل Proxmox  و XCP-ng  به وجود آمده‌اند تا کار شما  را راحت  کنند  و این دو با نصب آسان و یک محیط گرافیکی تحت وب به شما امکان راه اندازی مجازی سازی سازمانی را می‌دهند.

تفاوت Proxmox  و XCP-ngچیست  ؟

 تفاوت اصلی این دو در هایپروایزری است که آنها به صورت پیش فرض استفاده می‌کنند. Proxmox  از KVM  و XCP-ng  از Xen  برای مجازی استفاده می‌کند.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید