دسترس پذیری یا همان HA در ProxMox

دسترس پذیری یا همان HA در ProxMox

در ادامه مباحث مربوط به ProxMox اینبار به مبحث HA یا همان High Availability می‌پردازیم.

دسترس پذیری یا همان HA در ProxMox چیست؟

دسترس پذیری یا همان HA در ProxMox مخفف High Availability است. این امکان برای اطمینان از پایداری و دسترسی به سرویس‌ها در صورت بروز مشکل در سرورها ارائه می‌شود. با استفاده از HA، در صورتی که یکی از سرورها یا نودهای مجازی‌سازی به طور ناگهانی خراب شود یا قطع شود، سرویس‌ها به صورت خودکار بر روی سرورهای دیگر انتقال پیدا می‌کنند و کاربران قادر خواهند بود به صورت مستمر با سرویس دسترسی داشته باشند. این ویژگی مهمی برای ارائه خدمات پایدار و مداوم به کاربران است، زیرا از ازدست دادن داده‌ها یا قطعی ناگهانی سرویس جلوگیری می‌کند.

برای راه اندازی HA در ProxMox بعد از اینکه حداقل سه سرور را کلاستر کردیم (اعداد فرد)، روی گزینه Datacenter در بالا پنل سمت چپ کلیک کنید و از نوار میانی گزینه HA را انتخاب کنید.

در زیرمجموعه HA، قسمت Groups را انتخاب کنید و در صفحه باز شده با گزینه Create یک گروه جدید که شامل نود‌های مورد نظر است را انتخاب کنید. یک اسم برای این گروه در قسمت ID انتخاب کنید و اولویت بندی را هم از قسمت Priority می‌توانید انجام دهید (آپشنال است). سپس دکمه Create را بزنید.

HA به همین سادگی راه اندازی شد. فقط باید ماشین‌ها یا همان VPS‌ها را به آن اضافه کنیم. برای این کار مجدداً به قسمت HA در نوار میانی رفته و در سمت راست صفحه، قسمت Resources را انتخاب کرده و گزینه Add را فشار دهید، سپس ماشین خود را انتخاب کنید.

با انجام این مراحل، اگر یکی از نودها از دسترس خارج شود، ماشین‌های آن نود به نودهای دیگر منتقل می‌شوند.

لینک ویدیو یوتوب این مقاله:

لینک چنل یوتوب:

https://www.youtube.com/@linuxacademyir

اینستاگرام:

https://www.instagram.com/linuxacademy.ir

لینکدین:

https://www.linkedin.com/in/taleghanipv

تلگرام:

https://t.me/linuxacademy_ir

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید